Atrakcje turystyczne - Województwo warmińsko-mazurskie
Województwo warmińsko-mazurskie powstało w 1999 roku w wyniku regionalizacji kraju i objęło tereny dawnego województwa: olsztyńskiego oraz większe części województw elbląskiego i suwalskiego oraz fragmenty toruńskiego, ciechanowskiego i ostrołęckiego. Województwo zajmuje 24 tys. km2, co stanowi 7,7% pow. kraju. Jest czwarte pod względem wielkości. Składa się ono z historycznych krain Warmii, Mazur, części Powiśla i części Żuław Wiślanych. Warmia i Mazury... Przyroda: lasy, jeziora, zwierzęta, pola, łąki - jednym słowem piękno zapierające dech w piersiach. Mazury właściwe utożsamiane są z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich - Krainą Tysiąca Jezior. Do odwiedzania województwa warmińsko - mazurskiego nie trzeba nikogo zbytnio zachęcać, a każdy, kto chociaż raz tam był, powraca przy nadarzającej się okazji. Tereny doskonałe do uprawiania sportów wodnych. W województwie warmińsko-mazurskim mamy do dyspozycji hotele, ośrodki agroturystyczne często połączone ze stadniną koni, a także całe mnóstwo mniejszych i większych pensjonatów, kwater prywatnych, czy pól namiotowych. Zapraszamy na Mazury - rezerwuj nocleg w województwie warmińsko-mazurskim i ciesz się pięknem przyrody.
Czym jest las dla człowieka? Dlaczego ludzie twierdzą, że wypoczynek w lesie daje najwięcej odprężenia i relaksu?
Lasy są dla ludzi nieocenionym dobrem: grzyby, jagody, borówki, czernica, brusznica zioła są wykorzystywane zarówno w przemyśle spożywczym jak i w gospodarstwach domowych. Czerpiemy z lasów szczególnie w okresie jesiennym, gdy grzybów jest najwięcej, ale prawdziwym dobrodziejstwem lasu jest oczywiście świeże powietrze i spacery, dzięki czemu regenerujemy siły witalne a także psychikę. Las jest znakomitym lekarstwem odstresowującym. W lesie również najlepiej uprawiać wszelką rekreację; jazda na rowerze, Nordik Walking i długie spacery, to najbardziej popularne formy aktywnego odpoczynku w ostatnim czasie. Lasy są jednym z największych producentów tlenu dlatego nazywane są płucami świata. Lasy są dla ludzi ogromnym darem, o który trzeba także dbać.
więcej...Miasta charakteryzuje gwar, gęsta zabudowa najróżniejszych budynków, przedsiębiorstw, fabryk, centrów handlowych i ogromna „masa” ludzi. Ludzi będących w ciągłym pędzie, pracujących intensywnie i intensywnie specyficznie wypoczywających.
Istnieją różne gusta odnośnie spędzania wolnego czasu po pracy. Jedni nastawiają się tylko i wyłącznie na odpoczynek w obrębie własnego domu i to właśnie w nim spędzają resztę dnia najczęściej przed telewizorem. Inni natomiast każdą wolną chwilę poświęcają na aktywność własną, czyli wybierają się na basen, siłownię, czy na przejażdżkę rowerową ze znajomymi.
Ale najliczniejszą grupę młodych ludzi tworzą ci, którzy korzystają z rozrywek oferowanych przez miasto. Puby, kluby muzyczne, bowling, bilard, kina, teatry, czy koncerty muzyczne są najczęściej wybieranymi formami rozrywki przez osoby między 20 a 35 rokiem życia.
więcej...Tak jak Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, tak Mikołajki uzyskały tytuł żeglarskiej stolicy naszego kraju. Przez niektórych miasto uznawane za zbyt oblegane przez turystów w okresie wakacyjnym, inni natomiast chwalą sobie walory wynikające z ogromnej dostępności do różnych atrakcji turystycznych.
Mikołajki, czyli miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim – takie położenie mówi samo za siebie. Kraina jezior, lasów, czystego powietrza, ośrodków agroturystycznych, licznych atrakcji wakacyjnych, a także coraz bardziej promowanej jazdy konnej z udziałem profesjonalnych instruktorów.
więcej...
O jeziorach warto mówić zawsze. Tym bardziej, gdy temat dotyczy jezior polskich. Jeziora bowiem posiadają ten magiczny czar, że przyciągają do siebie ludzi przez okrągły rok. Bez względu na temperaturę gromadzą się przy nich rybacy i turyści podziwiający taflę spokojnych słodkich wód. Zawsze jest dobry czas na wycieczkę na Mazury.
Najbardziej rozsławione jest oczywiście nasze największe jezioro w Polsce – czyli Śniardwy, położone w województwie warmińsko-mazurskim, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich w dorzeczu Pisy. Jest to jezioro wyjątkowe, jego lustro wody znajduje się na wysokości 117 m n.p.m. W wielu miejscach posiada płytkie dno usiane głazami narzutowymi, które kryją się tuż pod powierzchnią wody - stwarzając zagrożenie w żegludze.
Głębia sięga do 23,4 m. Nad jej brzegami leżą wsie: Popielno, Głodowo, Niedźwiedzi Róg, Okartowo, Zdęgowo i Łuknajno. Przez Śniardwy także prowadzi szlak żeglugi mazurskiej.
więcej...Na pograniczu trzech województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko – mazurskiego leży kraina geograficzno – historyczna zwana Kurpiowszczyzną. Zalewy, łąki, pastwiska, pola, rzeki, lasy… Niezwykła architektura, spuścizna kulturowa i niesamowita gościnność i otwartość na turystów. Wszystko to składa się na krajobrazy Równiny Kurpiowskiej.
Sama nazwa tego regionu ma interesującą etymologię. Określenie „Kurpie” pojawiło się już w XVII wieku. Wtedy to od nazwy noszonych przez mieszkańców puszczy (zwanych Puszczakami), plecionych z łyka chodaków, czyli kurpi, podlascy i mazowieccy osadnicy szlacheccy tak właśnie ich nazwali. Oddać im należy zatem dążenie do oryginalności.
Granice regionu Kurpiowszczyzny ciężko jest określić nawet samym mieszkańcom. Adam Chętnik – badacz i miłośnik wszystkiego, co z Kurpiami związane oraz autor licznych publikacji dotyczących Kurpi tak określa jej obręb: od północy - dawna granica z Prusami Wschodnimi, od wschodu - rzeka Pisa wypływająca z jeziora Śniardwy i Wysoczyzna Kolneńska, od południa - rzeka Narew i Międzyrzecze Łomżyńskie, od południowego zachodu - dolny bieg rzeki Omulwi, od zachodu natomiast - środkowy bieg rzeki Orzyc. Nie wszyscy jednak zgadzają się z tymi wyznacznikami.
więcej...
Atrakcje turystyczne - województwo warmińsko-mazurskie.
Copyright 2024 Aplit