Województwa
  Oferty z wybranego województwa

województwa


Województwo małopolskie

To jedno z najbardziej zróżnicowanych, kontrastowych, województw. Znajdziemy tu zarówno niziny, jak i góry, bogate lasy, ale i pustynię. Ponad 50% terenu jest objęta ochroną, a jednocześnie to jeden z najgęściej zaludnionych regionów kraju. Tatry na południu, w których Zakopane są niczym perła w koronie, sprawiają, że amatorzy sportów zimowych znajdą tu ośrodki sportowo-rekreacyjne, których ofertę uzupełniają ośrodki wypoczynkowe oraz wille. To tu znajdują się uzdrowiska i sanatoria znane każdemu, jak choćby Rabka. Północna część województwa to przede wszystkim Kraków, dawna stolica Polski, którego zabytki co roku przyciągają miliony turystów z całego świata. Hotele wręcz prześcigają się w ofercie noclegu dla nich. To jedyna w swoim rodzaju wizytówka naszego kraju, ale nie jedyna... W końcu tuż obok znajduje się Wieliczka, a także wiele innych miejscowości. Jednym słowem województwo małopolskie zachwyca. Planując swój urlop na tych terenach pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji miejsc noclegowych, gdyż oblężenie turystów w tym rejonie jest ogromne bez względu na porę roku. Rezerwuj noclegi w województwie małopolskim z dużym wyprzedzeniem.

Noclegi małopolskie - lista noclegów

wojewodztwo małopolskie - herb Stolica: Kraków
Powierzchnia: 15 182,87 km2
Ludność: 3 279 036 mieszk.strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32

Jest to bodajże najatrakcyjniejszy rejon Polski, leżący na południowej granicy, graniczący ze Słowacją. Turystów napędza nie tylko doniosły Kraków, skarb polskich miast. Na południowej krawędzi województwa rozciągają się piękne góry, Tatry z najwyższym szczytem kraju (Rysy), urodziwy i wiejski Beskid Sądecki lub niezwykłe Pieniny. Są tu atrakcyjne kurorty, a Zakopane jest nazywane polską stolicą sportów zimowych. Jura Krakowsko-Częstochowska w północnej fragmencie województwa to raj dla wspinaczy z powodu niesamowitych formacji skalnych, niektóre z nich zwieńczone ruinami zamku. Innymi miejsca, których nie można zignorować, czekają w sąsiedztwie Krakowa – znana kopalnia soli w Wieliczce i były obóz koncentracyjny Auschwitz, miejsce pamięci i refleksji. Kopalnia Soli „Wieliczka” to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce.

Czy Małopolska to centrum turystyczne Polski?

Duża cześć osób planuje spędzić swój urlop w zagranicznych krajach, nie doceniając uroków polskiej turystyki, która stale się rozwija. Z drugiej jednak strony, można zauważyć, że coraz więcej zagranicznych turystów spędza swój wolny czas w naszym kraju. Powodem ich wyboru jest fakt, iż w naszym kraju można czuć się bezpiecznie podczas zwiedzania oraz Polska oferuje ogromną różnorodność kulturową oraz przyrodniczą. Jeśli ktoś już był choć raz w południowym regionie kraju, może spokojnie stwierdzić, że małopolska to centrum turystyczne Polski. Stolicą tego województwa jest Kraków, miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Przebywając w Krakowie, nie sposób zwiedzić zabytków, takich jak Kościół Mariacki, Sukiennice, rynek główny, Muzeum Narodowe i wiele innych. Kolejnym miastem, które odwiedza rocznie miliony turystów to Zakopane. Można tam podziwiać na panoramę Tatr. Miejscowość przyciąga miłośników zimowych sportów, dlatego zasługuję na miano „zimowej stolicy Polski”. Wszystkie wymienione atrakcje potwierdzają fakt, że małopolska zasługuję na miano centrum turystycznego w Polsce. Oczywiście jest jeszcze mnóstwo innych malowniczych miejscowości, które warto zwiedzić w Małopolsce, ale Kraków i Zakopane są niepodważalnie "wizytówką" tego regionu.

Małopolskie to przede wszystkim wyżyny i góry. Góra Rysy (2499 metrów) w Tatrach jest najwyższym szczytem w Polsce. Inne regiony województwa to Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Pogórze Karpackie , Beskidy Zachodnie (Beskidy), Beskidy Środkowe i Podhale, które obejmuje Pieniny. Głównymi rzekami są Wisła, Wisła, Skawa, Raba, Prądnik, Dunajec , Poprad i Biała. Jedna trzecia prowincji jest zalesiona. Klimat jest łagodny w północnej części prowincji, ale znacznie ostrzejszy w górach na południu. Największe miasta to Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim i Olkusz.

Sześć parków narodowych znajduje się w jego granicach. Wśród nich godne uwagi są Tatrzański Park Narodowy, w którym znajdują się wysokie granitowe szczyty, polodowcowe jeziora i setki jaskiń; Ojcowski Park Narodowy, znany również ze swoich jaskiń, w tym o długości 230 metrów (755 stóp) Jaskinia Ciemna, która nosi ślady osadnictwa ludzkiego sprzed ponad 100 000 lat; i Pieniński Park Narodowy, miejsce spektakularnego przełomu Dunajca, który rozlewa się do uzdrowiska Szczawnica, często odwiedzanej miejscowości turystycznej. Źródła mineralne w Krynicy i Muszynie to także miejsca turystyczne, a Zakopane, w Tatrach, jest najważniejszym polskim centrum sportów zimowych.

Kraków, być może nawet bardziej niż Warszawa, jest centrum polskiej kultury, z ponad 6000 zabytków o znaczeniu kulturalnym i historycznym. Do najważniejszych budowli miasta należy zamek - Wawel, niegdyś siedziba królów jagiellońskich, oraz katedra, gotycka budowla, w której odbywały się niezliczone koronacje i pogrzeby królewskie. Stare miasto Krakowa, wpisane jest na listę UNESCO. Na liście światowego dziedzictwa znajduje się Kościół Mariacki, który przez niektórych uważany jest za najważniejszy skarb architektury w Polsce. Na południe od starego miasta znajduje się dzielnica Kazimierz, która była niegdyś żydowską dzielnicą miasta. Miasto ma również wiele wybitnych muzeów, w tym Muzeum Narodowe; Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszczące się w XIV-wiecznym Collegium Maius; i Muzeum Czartoryskich. Na obrzeżach Krakowa w Wieliczce znajduje się kopalnia soli z co najmniej XIV wieku; to także strona światowego dziedzictwa. Miasto Oświęcim było miejscem obozu Auschwitz-Birkenau, kompleksu obozów koncentracyjnych, w którym w czasie II wojny światowej zginęło 1,5 miliona osób. Miejsce to jest teraz pomnikiem, a większość z nich została zachowana i zrekonstruowana jako muzeum.
Miejsc wartych odwiedzenia w tym województwie nie brakuje.

Propozycje na noclegi w Małopolsce - idealny region na odpoczynek i wyjazd.strona główna | wyszukiwarka | regulamin | dodaj ofertę | przewodnik turystyczny

Noclegi nad morzem oraz w górach, baza noclegowa.
Copyright 2024 Aplit