Województwa
  Oferty z wybranego województwa

województwa


Informator - przewodnik turystyczny, opisy miejsc na noclegi.

Wyjeżdżasz nad morze, w góry lub do innego regionu kraju? Jesteś ciekaw czy obok miejsca Twojego noclegu jest coś godnego zainteresowania? A może oferta hotelu nie wspominała, iż w miejscu gdzie się zakwaterowujesz są organizowane cykliczne imprezy dla mieszkańców? Jeśli interesują Cię te fakty, a odpowiedź na choć jedno z powyższych brzmi TAK, to sprawdź na poniższej mapie artykuły, które napisaliśmy dla oszczędzenia Państwa czasu. Może akurat nabierzecie Państwo ochoty na wyjazd ze względu na atrakcje danego miejsca. Polecamy wtedy wyszukanie w naszej bazie noclegowej ofert kwater, które znajdują się w danym regionie i najlepiej odpowiadają Państwa gustom. W naszej ofercie znajdziecie Państwo nie tylko hotele, ale także pensjonaty czy ośrodki agroturystyczne, więc macie Państwo szeroki wybór oferty noclegowej dopasowanej do indywidualnych gustów. Czytaj również informacje, porady oraz na temat ciekawych miejsc do odiwedzania na stronie - https://nocleg24h.pl/blog/przewodnik-turystyczny

Ikona artykułu dla wskazanego miejsca Ikona artykułu dla wskazanego miejsca
Ikona artykułu dla okolicznego regionu Ikona artykułu dla okolicznego regionu

Wakacje 2009

Wakacje już się rozpoczęły. Przynajmniej dla dużej części uczniów i studentów. Część wróci dopiero we wrześniu lub październiku do nauki, ale zapewne niejeden będzie zmuszony wcześniej przysiąść do książek, przygotowując się do poprawki jednego lub większej ilości egzaminów. Dlatego idealny moment na odpoczynek już się zaczyna, bo za kilka tygodni zacznie dopadać ich nerwowa atmosfera przedegzaminowa. Może znajdą choć chwilę czasu w końcówce lipca na zagospodarowanie w sposób nieco odmienny od typowego postrzegania wakacji. Ostatni weekend lipca jest bowiem w tym roku czasem, w którym ma miejsce jedyny w Europie Środkowej i Wschodniej plenerowy festiwal muzyki alternatywnej – Castle Party Bolków.


więcej...

Ślesin

Ślesin niewielkie miasteczko położone w powiecie konińskim w województwie Wielkopolskim. Charakteryzuje się malowniczym położeniem między jeziorem Ślesińskim i jeziorem Mikorzyńskim. Miasteczko to posiada bardzo bogatą bazę noclegową i gastronomiczną. Znajduje się tu kilkanaście ośrodków wypoczynkowych na których to można wynająć sobie domek letniskowy, czy też rozbić namiot na polu namiotowym.

Ślesin od dawna znany w całej Polsce jako zagłębie pierzarskie na przestrzeni wieków wypracował sobie tzw. dialekt ochweśnicki niespotykany nigdzie indziej w całym kraju. Początkowo ochweśnikami nazywano handlarzy obrazów o charakterze religijnym. Z biegiem lat ochweśnicki stał się bardzo popularny dla mieszkańców tej gminy. Dzisiaj niewiele osób zna dobrze ten język, jednak nikt o tym nie zapomina, a wszyscy mieszkańcy są dumni ze swojej dawnej mowy. Można to dostrzec na wszelkiego rodzaju oznakowaniach, gdzie oprócz typowych polskich nazw znajdują się nazwy ochweśnickie. Ponadto Ślesin posiada bardzo nietypową walutę, która jest uznawana tylko na terenie gminy. Są to Hobki, których wartość jest równoważna z polską złotówką. Jest to bardzo ciekawy element promocji gminy.

 


więcej...

Ziemie klucza gosławickiego – historia.

W skład klucza gosławickiego wchodził folwark Maliniec. Około 1871 roku folwark obejmował 599 mórg gruntów ornych, ogrodów, 213 mórg łąk, 2 morgi pastwisk oraz 23 morgi placów i nieużytków. W tym folwarku znajdowały się 24 budynki drewniane i 17 murowanych. Dziś niestety nie zachowały się żadne drewniane konstrukcje. Dobra w folwarku Maliniec podobnie jak w całych dobrach gosławickich były obsadzone drzewami owocowymi wytyczonymi po linii prostej. W tym czasie rodzina Kwileckich obejmowała bezpłatną opieką lekarską służbę folwarczną. Zachowane obiekty folwarczne zostały wzniesione po 1871 roku, kiedy to dobra przeszły w ręce Mieczysława hr. Kwileckiego. Na przełomie XIX i XX wieku wybudowano domy mieszkalne. W XX w. właściciele dóbr gosławickich mieszkali w Grodźcu. Kazimierz Kwilecki finansował częściowo budowę cukrowni w Gosławicach W 1924 r. jego syn Mieczysław ożenił się z Zamojską i osiedlili się w Malińcu. W tym też czasie dobudowano nowszą dwukondygnacyjną część dworu. W folwarku hodowano konie dla wojska. Hrabia Kwilecki utrzymywał tzw. wojsko „Krakusy”, które w całości rekrutowało się ze służby folwarcznej. Dzisiaj dwór ostatniego właściciela Hrabiego Mieczysława Kwileckiego jest w złym stanie, budynek grozi zawaleniu. W 1950 roku dwór adaptowano na szkołę podstawową, która mieściła się tu do 1986 roku.


więcej...

Biała Podlaska – Hubertusy i nie tylko.

Miasto leżące na wschodzie Polski, blisko granicy z Białorusią, powiat grodzki w północnej części województwa lubelskiego. Biała Podlaska to miasto o ciekawej historii, pięknej przyrodzie i  licznych anegdotach, z których nie wszystkie da się wymienić, wyjaśnić, a tym samym potwierdzić.

Z tych większych ciekawostek obiegających miasto można wymienić na przykład te:

- W Białej Podlaskiej nie ma praktycznie żadnych budynków wyższych niż 6 kondygnacji – fama głosiła, że było to podyktowane obecnością pobliskiego lotniska, a w rzeczywistości powodem tego był podmokły teren, na którym rozciąga się miasto.

- Dworzec kolejowy doczekał się tylko 1 dwukrawędziowego peronu, za co także obwinia się podmokłe tereny.

- Stawki podatku od nieruchomości, podobnie jak podatku od posiadania psów, zaliczają się do najwyższych w Polsce.


więcej...

Gosławice

Miejscowość Gosławice po raz pierwszy wzmiankowana jest już w 1280 r. Stanowiła ona własność kujawskiego rodu Godziembów. Wcześniej jednak istniało tu grodzisko, którego pozostałości zniszczone zostały podczas budowy odkrywki węgla brunatnego. Dzięki wybudowanej na początku XX w. cukrowni Gosławice mogły się samodzielnie rozwijać, w późniejszym czasie nastąpiły zmiany, które wiązały się z budową kopalni oraz elektrowni PAK. Od 1976 r. miejscowość Gosławice włączona jest w administracyjny obręb miasta Konina. W samych Gosławicach znajdziemy bardzo tani nocleg w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. W obrębie miasta Konin, jeśli chodzi o bazę noclegową znajdziemy jeszcze 4 hotele.

Parafię Gosławice erygowano już w XIII w. zatem musiał tu istnieć wcześniej jakiś kościół. Ten na zdjęciu został wybudowany w latach 1418-1425 przez Lubrańskich. Konsekrowany w 1444 roku przez Andrzeja de Bnin Lubrańskiego. Pod koniec XVII w. świątynia popadła w ruinę. Odbudowana w 1755-1775 r. z inicjatywy nowego podkomorzego brzeskiego Józefa Łąckiego. W kilkanaście lat później w 1789 r. kościół zniszczył pożar. Runęła wieża szczyty i dach. Odbudowany kilka lat później wiele utracił ze swojego pierwotnego wyglądu.

 


więcej...

Śladami seriali

Pogoda nie zachęca do leniuchowania na plaży, czy do długich spacerów po deptakach modnych kurortów, być może to znak, aby spędzić czas urlopu nieco inaczej niż zwykle, na przykład przemierzając utarte ścieżki naszych ulubionych serialowych bohaterów.

Dla miłośników seriali świat głównych bohaterów to prawdziwy rarytas, a gdy jest możliwość, aby na własnej skórze poczuć klimat ekranowych miejscowości, to nic nie jest w stanie przeszkodzić, aby udać się w te miejsca. I dobrze, bo ekranowe wioski to często urokliwe mieściny, w których da się wypocząć, dobrze zjeść, a i gościnność właścicieli pensjonatów jest wyjątkowo nienaganna.

Zaczynamy.

 

 


więcej...

Wielkie miasto Lublin

 

Lublin to miasto, które każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić. Jeśli ktoś chce poznać piękną polską kulturę z tamtego zakątka kraju, powinien w te wakacje udać się właśnie do Lublina.

Miasto położone jest w środkowo-wschodniej części Polski, na wyżynie lubelskiej w województwie lubelskim nad rzeką Bystrzycą. Jest to największe miasto w swoim regionie. Zajmuje 147km². Liczba mieszkańców to ponad 350tyś. Pierwsze wzmianki o Lublinie datuję się na 1198 rok. Prawa miejskie zyskał nieco później. Lublin obfituje w zabytki, przepiękne kamienice, kościoły, zamki. Bujna i ciekawa historia tworzy z tego miasta idealny cel podróży dla turystów. W Lublinie znajdują się Uniwersytet Marii Curie –Skłodowskiej, Akademia Medyczna, Akademia Rolnicza, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Politechnika Lubelska i jeszcze kilka innych wyższych uczelni co podnosi rangę miasta i czyni jednym z najpiękniejszych miast studenckich w kraju. Nie brakuje tu akademików dzięki czemu oferta miejsc na nocleg w Lublinie jest całkiem pokaźna.

 

 


więcej...

Częstochowa

Częstochowa leży na północnym krańcu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, zwanej potocznie Jurą Krakowsko-Częstochowską w województwie małopolskim. Miasto do którego zjeżdżają ludzie z całego kraju. Po co? Przede wszystkim modlić się.

 
Zespół klasztorny na Jasnej Górze jest zarazem największym, najbardziej prestiżowym, jak i najczęściej odwiedzanym częstochowskim zabytkiem. Turystyka w Częstochowie związana jest głównie z ruchem pielgrzymkowym do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W czasie wakacji ruch turystyczny w tym mieście znacznie się zwiększa.

 
W 2008 roku na Jasną Górę przybyło 3,5 mln pielgrzymów. W 134 zorganizowanych, ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 899 510 osób. Pieszo do klasztoru przybyło 141 871 osób.

 


więcej...

Białystok – Zielone Płuca Polski

Mało, kto słyszał o tym, że to właśnie miasto Białystok, jako pierwsze w Polsce zostało przyjęte do międzynarodowego projektu Sieci Zdrowych Miast prowadzonego przez Światową Organizację Zdrowia. Nic w tym dziwnego, ponieważ w Białymstoku 32% powierzchni zajmują tereny zielone.

Białystok jest największym miastem północnowschodniej Polski i stolicą województwa podlaskiego, leży nad rzeką Białą. Uwarunkowania geograficzne sprawiły, że miasto ma specyficzny charakter( leży w sąsiedztwie Białorusi, Litwy i Rosji). Tu od wieków żyli wspólnie ludzie różnych kultur, wyznań i narodowości, a to znacznie wzbogaciło architekturę miejską i zwyczaje ludzkie.

Miasto znajduje się w obszarze funkcjonującym pod nazwą Zielone Płuca Polski, a dlaczego? Ponieważ parki i skwery oraz 1779 ha lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. W obrębie Białegostoku znajdują się dwa rezerwaty przyrody o powierzchni łącznej 105 ha, będące pozostałościami Puszczy Knyszyńskiej. Aglomeracja miejska sąsiaduje z Narwiańskim Parkiem Narodowym. Takie usytuowanie rezerwatów przyrody w bezpośrednim sąsiedztwie miasta jest unikatowe!

 


więcej...

Ostatnie dni szkoły już za najmłodszymi.

Rodzice wciąż pracują, ale zaplanowany już jakiś czas temu termin urlopu coraz bliżej. Czy mamy już jednak jakieś plany jak i gdzie go spędzić? W większości przypadków zapewne nie. Pogoda nie dopisuje już od dłuższego czasu i można się obawiać czy na okres naszego wyjazdu się rozpogodzi. Synoptycy informowali o upalnym (powyżej 30 stopni Celcjusza) i mokrym czerwcu. Jak do tej pory mamy tylko to drugie. Tak więc ich prognoza na nieco chłodniejszy (około 25 stopni) i deszczowy lipiec może być trafna... jeśli tylko nieco się ociepli. Ostatecznie pewnie znowu będziemy sprawdzać prognozy pogody jeszcze na kilka dni przed urlopem, by przepakować się ewentualnie i dostosować do warunków panujących za oknem. Kolejnym czynnikiem, który wpłynie na nasz wyjazd będzie, otrąbiony zewsząd, kryzys gospodarczy. Jednak to głównie kurs złotówki w stosunku do innych walut może zadecydować dokąd się udamy. W chwili obecnej kursy są wyższe niż w analogicznym okresie rok temu. Nie nastraja to dobrze do wydatków zagranicznych. Z drugiej strony w kraju też nie ma co liczyć na duże obniżki. O ile na jakieś trafimy. Najprędzej poza sezonem, ale to też nie jest regułą. Nieco podreperować budżet może ewentualne deszczowe lato, gdyż właściciele kwater będą starali się przyciągnąć klientów. Kto jednak chce, by było ono ulewne?

 


więcej...


strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57
strona główna | wyszukiwarka | regulamin | dodaj ofertę | przewodnik turystyczny

Noclegi nad morzem oraz w górach, baza noclegowa - strona 46.
Copyright 2024 Aplit