Kaszuby to region, który przyciąga turystów swoją piękną przyrodą, zabytkami i bogatą kulturą. To miejsce, które oferuje wiele atrakcji turystycznych, nie tylko dla miłośników przyrody, ale także dla osób zainteresowanych historią i kulturą. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, czy wiosną warto odwiedzić Kaszuby. Zachęcamy do lektury.
Dużymi krokami zbliża się najważniejsze święto dla Chrześcijan jakim jest Wielkanoc. Palmy, święcenie pokarmów, robienie pisanek, dzielenie się jajkiem wszędzie wygląda to podobnie, jednak w niektórych regionach naszego kraju występują odmienne obyczaje, obrzędy, tradycje i wierzenia. Nie sposób wymienić wszystkich ale przyjrzyjmy się najciekawszym.
Kierunek – Polska północna, region pomorski, na południe od pasa wybrzeża Bałtyku w rejonie Jastrzębiej Góry. Od Kartuz i Kościerzyny, aż po dolinę Wisły. Bajeczne widoki – jeziora, rzeki, malownicze strumienie, lasy, kwieciste łąki, pola, wzgórza i doliny… Oto bogactwo Pojezierza Kaszubskiego. Drugiego takiego miejsca nie ma w całej Polsce. Ze względu na dużą jeziorność region został nazwany pojezierzem. Patrząc jednak na niego, poznając go, ciężko go jednoznacznie sklasyfikować, opisać wyraźnymi ramami tyczącymi się ukształtowania terenu. Ryzykowne byłoby podjęcie się tego działania, ponieważ Kaszuby są synonimem zbyt dużej różnorodności.
Kaszuby pod każdym względem cechuje ogromna odrębność w porównaniu do całej Polski. Wiąże się to z przeszłością tego obszaru. Ukształtowany na bazie form polodowcowych, z wpływami Słowian i Germanów, pomorskich książąt, piastowskich królów, Krzyżaków, Prusaków, Ukraińców… wykształcił swoje zwyczaje. Niektórzy mawiają, że Kaszuby, to jakby państwo w państwie. Czy mają rację?
Kaszuby są uznawane za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski - z tego względu często określane są mianem "Szwajcarii Kaszubskiej". Największe bogactwo Kaszub stanowią lasy oraz jeziora. Na czele stoi kompleks Jezior Wdzydzkich tzw. "Kaszubskie Morze". Malownicze lasy, pola, łąki i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu, urocze doliny rzeczne, czyste powietrze, cisza i spokój czynią Kaszuby naprawdę niesamowitym miejscem.
Główne miasta Kaszub, w których kultywuje się tradycje i język kaszubski to Wejherowo, Kartuzy, Puck, Chojnice, Kościerzyna. Gdańsk jest siedzibą najważniejszych organizacji kaszubskich więc bardzo często właśnie Gdańsk wybierany jest jako przystań w trakcie zwiedzania Kaszub – noclegi w Gdańsku cieszą się ogromnym powodzeniem. Natomiast w sprawie tego, które miasto jest stolicą Kaszub istnieją liczne kontrowersje wśród samych Kaszubów. Najczęściej jako stolicę wymienia się Kartuzy.
Noclegi i kwatery w Polsce - artykuły związane ze słowem "Kaszuby".
Copyright 2024 Aplit